תביעות ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי מחוייב לפצות נפגעי עבודה אשר נפגעו בזיקה לעבודתם לרבות בדרכם לעבודה מביתם ולהיפך.

ניתן לחלק את המושג "נפגעי עבודה"  ל-3 סוגים:

1. תאונה בעבודה (מכה, חבלה, נפילה וכו'). כלומר: פגיעה שנובעת ממקור חיצוני ואשר ארעה בזמן ומקום מסויים.

2. מחלת מקצוע: מדובר ברשימה סגורה של סוגי מחלות ספציפיות מאוד לסוגי עבודה ספציפיים (כגון: עובדים בחשיפה לקרינה מייננת, עובדים עם אסבסט וכו'). נפגע אשר חלה במהלך עבודתו במחלה, צריך לענות על אחת מרשימת המחלות וסוגי העבודות המנוייות באותה רשימה שבתקנות המוסד לביטוח לאומי. במידה ומחתו או סוג עבודתו אינן מנוייות, הוא לא יוכר כנפגע עבודה.

3. "מיקרו-טראומה": הסוג השלישי והלא שגרתי, אשר מאפשר כניסה בשערי המוסד לביטוח לאומי ולקבל זכאות והכרה של נפגע עבודה, הוא פגיעה מסוג "מיקרו-טראומה". תחום זה "נולד" במרוצת השנים ופותח ע"י פסיקת בתי הדין לעבודה. לא לחינם נוצרה קטוגירה זו כמסלול בפני עצמו לנפגעי עבודה היות ובהחלט יתכנו מקרים שבהם נפגע עבודה אינו עונה להגדרה הראשונה של פגיעה ממקורי פתאומי, חיצוני בזמן מסויים, ומצד שני פגיעתו גם אינה מוזכרת באותה  שרימת מחלות המוזכרת בסעיף 2 לעיל.

משמעותו של המונח "מיקרו-טראומה" הוא "פגיעה זעירה" ומבחינה משפטית-רפואית הכוונה בכך היא לפגיעה גופנית שארעה לעובד במהלך עבודתו בשל הצטברות של פגיעות זעירות רבות מאוד. לדוגמא: עובד במפעל לייצור צבעים ומדדלים אשר נחשף במשך שנים לחומרים נדיפים שגרמו לו לנזק מוחי בלתי הפיך, ועוד לדוגמא: נגר אשר עבד עם כלים רוטטים (כגון משייפת, מסורים שונים) וכתוצאה מכך נגרם לא במהלך השנים פגיעה עצבית בכפות הידיים. במקרים כאלו לא מדובר בפגיעה אחת שגרמה למצבם הרפואי אלא משדובר בנזק מתמשך.

אפשר לדבר עוד רבות בנושא תביעות מיקרוטראומה וכל מקרה מביא עמו גם את הנסיבות המיוחדות שלו. אך חשוב לציין כי תביעת מיקרו-טראומה היא תביעה שמחייבת ניסיון וידע מעמיק בתחום מצד העורך דין המטפל.

טואול - בניית אתרים